Якщо перед купівлею меблів ви цікавились питанням «екологічності» плитних матеріалів, то скоріш за все зустрічали маркування Е1 чи навіть Е0. Але що ховається за цими символами і чи варто їм довіряти? Сьогодні «Добра Шафа» ділиться фактами, які допоможуть вам при виборі безпечних матеріалів.
Коли ви бачите позначку «Е» у описі ДСП, МДФ чи інших плит на основі деревини, то мова іде про клас емісії формальдегіду. І це єдиний факт що не викликає питань. Для оздоблювальних робіт та виготовлення меблів в Європі дозволено використовувати лише матеріали класів Е1 та Е0,5. Е0,5 підкреслює виключно низький рівень емісії формальдегіду, а не повну його відсутність у матеріалі.
Класу Е0 як такого фактично не існує. Просто таким чином маркетологи намагаються підкреслити що при виготовленні матеріалу не використовується клей на основі формальдегіду. Але якщо немає формальдегіду, то немає і класу. Це майже як писати на воді БЕЗ ГМО.
В Європі клас Е1 отримують матеріали що відповідають нормативу EN 13986 який чітко визначає методику тестування зразків матеріалів, та результати, що мають бути отримані для присвоєння матеріалу класу Е1. Зразки тестують на вільні викиди, тобто викиди створені непошкодженим матеріалом, викиди від матеріалу порізаного на чітко визначені шматочки. Також проводиться тест на відносний вміст формальдегіду у масі матеріалу.
Крім нормативу EN 13986 існують інші нормативи та сертифікати, але і маркування у них теж буде іншим.
Важливо! Таке ж саме маркування – Е1 – можна зустріти і на матеріалах що пройшли сертифікацію в Україні чи в Росії. Нажаль, український Е1 та європейський Е1, це зовсім різні речі. Точніше європейський Е1 – це чітко визначена методологія, інформацію про яку можна легко знайти в мережі. А от про український Е1 у відкритому доступі нічого знайти не вдається. Крім того, в Україні сертифікація плитних матеріалів добровільна.
Висновок щодо маркування «Е»: тільки матеріали із позначкою Е1 та Е0,5 які виготовлені на території ЄС можна вважати безпечними для здоров’я. Якщо ви все таки віддаєте перевагу національному виробнику, але при цьому хочете бути впевненими у безпечності матеріалів, єдиний шлях – це звернутись до лабораторії яка проводила сертифікацію та попросити про надання результатів тестування. Найважливіший показник – це відносна маса формальдегіду у матеріалі. І за європейськими стандартами для меблевих плит він не має перевищувати 0,4мг формальдегіду на 100г маси.